Klasične trzalice
Signature trzalice
Naprstak
Držač za trzalice
Šta sve treba da znate o trzalicama
Tekst.
1. Standardni oblik
Ovo je najčešći oblik, često u veličini „0.73 mm“. Pruža dobru ravnotežu između fleksibilnosti i čvrstoće.
2. Jazz trzalice
Manje su i deblje, obično koriste muzičari koji sviraju jazz ili blues. Ovaj oblik omogućava precizniju kontrolu i brže napade.
3. Tear Drop (suza)
Ove trzalice imaju oblik suze, što omogućava različite stilove sviranja. Dobro su izbalansirane i često koriste rock muzičari.
4. Triangle (trougao)
Ovaj oblik daje više površine za hvatanje, što olakšava sviranje. Popularan je među muzičarima koji vole dinamičan stil sviranja.
5. Paddle (lopatica)
Duguljasti oblik koji se koristi za specifične tehnike, posebno u folku i akustičnom sviranju.
1. Plastične trzalice
Plastične trzalice su najčešće korišćene i dostupne su u različitim debljinama. Idealne su za početnike jer su lagane i omogućavaju dobar zvuk na akustičnim i električnim gitarama.
2. Nailon trzalice
Nailon trzalice su meke i pružaju topliji ton. Često se koriste za akustične gitare i su popularne među folk i klasičnim muzičarima.
3. Metalne trzalice
Ove trzalice su čvrste i pružaju snažan zvuk, idealne za rock i metal muziku. Obično su teže i mogu da proizvedu oštriji ton.
4. Drvene trzalice
Drvene trzalice daju poseban, prirodan ton i često se koriste za akustične gitare. Njihova tekstura može dodati dodatnu dimenziju zvuku.
5. Kamenite trzalice
Ove trzalice su napravljene od različitih vrsta kamena, što im daje jedinstveni ton. Koriste se za specifične stilove muzike i često su omiljene među muzičarima koji traže drugačiji zvuk.
6. Specijalizovane trzalice
Postoje trzalice koje su dizajnirane za specifične tehnike sviranja, kao što su fingerstyle ili strumming. Ove trzalice mogu imati posebne oblike ili teksture kako bi poboljšale grip i kontrolu.
Zaključak
Izbor trzalice može značajno uticati na zvuk i osećaj prilikom sviranja. Svaka vrsta ima svoje prednosti i mane, pa je najbolje isprobati nekoliko njih da biste pronašli onu koja vam najviše odgovara.
Uobičajene debljine trzalica variraju, a najčešće su u opsegu od 0.38 mm do 1.5 mm. Evo nekoliko kategorija:
1. Tanke (0.38 mm – 0.6 mm): Idealne za akustičnu gitaru i sviranje akorda.
2. Srednje (0.7 mm – 0.9 mm): Svestrane trzalice koje se često koriste za različite stilove sviranja.
3. Debele (1.0 mm – 1.5 mm i više): Pogodne za brzinu i preciznost, često se koriste za rock i metal.
Svaka debljina daje drugačiji osećaj pri sviranju, pa se preporučuje eksperimentisati da biste pronašli ono što vam najviše odgovara.
Istorija trzalica za gitaru seže unazad do 16. veka, kada su muzičari koristili različite materijale za sviranje na žičanim instrumentima. Prvobitno, trzalice su bile napravljene od prirodnih materijala poput kostiju, školjki ili drveta.
Tokom 19. veka, s razvojem gitare kao popularnog instrumenta, trzalice su postale dostupnije i raznovrsnije. U to vreme su počeli da se koriste i materijali poput plastičnih smola, što je omogućilo veću doslednost u proizvodnji.
U 20. veku, s razvojem električne gitare, pojavile su se trzalice različitih debljina i oblika, prilagođene za različite stilove muzike. Današnje trzalice se prave od raznih materijala, uključujući nylon, celuloid i akril, a dolaze u širokom spektru boja i dizajna.
Danas, trzalice su ključni deo muzičke opreme mnogih gitarista, a izbor trzalica može značajno uticati na ton i tehniku sviranja.