Doboši
ObručI za doboše
Mrežice
Delovi za doboše
Šta sve treba da znate o dobošima
Tekst.
Tama je poznati brend koji proizvodi doboše i druge muzičke instrumente. Osnovan je u Japanu 1974. godine, Tama je postala poznata po kvaliteti i inovacijama u dizajnu bubnjeva. Njihovi proizvodi uključuju različite vrste doboša, kao i komplete bubnjeva koji su popularni među profesionalnim muzičarima.
Neki od njihovih najpoznatijih serija doboša uključuju:
1. Starclassic – Visokokvalitetni bubnjevi koji su pogodniji za profesionalce.
2. Imperialstar – Pristupačnija linija, idealna za početnike i poluprofesionalce.
3. Bubinga – Napravljeni od specifičnih vrsta drveta, pružaju bogat ton.
Najčešće veličine doboša za bubnjeve su:
1. 14 inča x 5 inča – Popularna veličina koja pruža dobar balans između tonova.
2. 14 inča x 6,5 inča – Daje dublji ton, često se koristi u rock i pop muzici.
3. 13 inča x 6 inča – Manji doboš sa oštrijim zvukom, često korišćen u jazz muzici.
4. 12 inča x 5 inča – Kompaktna veličina, idealna za manje svirke i studijske snimke.
Naravno, postoje i druge veličine koje se koriste, ali ove su među najčešćima. Veličina doboša utiče na ton i odziv, pa izbor zavisi od stila muzike i ličnih preferencija.
Najčešći materijali koji se koriste za doboše uključuju:
1. Drvo – Najpopularniji izbor, posebno vrste poput javorovog, bukovog, hrasta i mahagonija. Svaka vrsta drveta daje drugačiji ton i karakteristike zvuka.
2. Metal – Dobro su poznati doboši od čelika, mesinga i aluminijuma. Metalni doboši obično imaju oštriji i jasniji ton.
3. Akryl – Prvi izbor za neke moderne muzičare, akrilni doboši nude jedinstven vizuelni efekat i specifičan ton.
4. Kombinacije materijala – Neki proizvođači koriste kombinacije drva i metala za specifične zvučne karakteristike.
Svaki materijal donosi svoje specifične osobine, pa je izbor često povezan sa željenim zvukom i stilom muzike.
Obruči za doboše su metalni ili drveni prstenovi koji se postavljaju na gornji i donji deo doboša, držeći kožu na mestu. Oni su ključni za održavanje napetosti kože, što direktno utiče na ton i zvuk doboša.
Postoje različite vrste obruča:
1. Metalni obruči – Često se koriste zbog svoje izdržljivosti i sposobnosti da zadrže napetost. Mogu biti od različitih materijala, kao što su čelik ili mesing.
2. Drveni obruči – Ovi obruči pružaju topliji ton i često se koriste na dobošima sa drvenim tijelom.
Obruči dolaze u različitim debljinama i dizajnima, što takođe može uticati na zvuk doboša. Pravilno podešavanje obruča je važno za postizanje željenog zvučnog profila.
Mrežice za doboše, poznate i kao „snare wires,“ su tanke metalne žice koje se postavljaju na donji deo doboša, ispod donje kože. One su ključne za stvaranje karakterističnog „snap“ zvuka koji doboš ima prilikom udarca.
Evo nekoliko ključnih informacija o mrežicama:
1. Materijal: Obično su izrađene od čelika ili mesinga, a debljina i razmak između žica mogu varirati, što utiče na ton i odziv.
2. Funkcija: Kada se udari doboš, mrežice vibriraju i dodaju se na zvuk, stvarajući taj prepoznatljiv zvučni karakter.
3. Podešavanje: Mrežice se mogu podešavati pomoću mehanizma koji ih pritisne na donju kožu, što omogućava kontrolu nad tonom i odzivom.
4. Različiti stilovi: Postoje različite vrste mrežica za različite stilove muzike, kao što su klasične, jazz, rock ili metal.
Mrežice igraju ključnu ulogu u oblikovanju zvuka doboša, pa izbor odgovarajuće mrežice može značajno uticati na ukupan ton.
„Snare stainer“ je izraz koji se obično koristi u kontekstu muzičkih instrumenata, posebno bubnjeva. To je dodatak ili uređaj koji se koristi za promenu tonova i zvuka snare bubnja. Snare stainer može uticati na način na koji snare žice vibriraju, čime se menja karakter zvuka.
U širem smislu, može se odnositi i na tehnike ili alate za postizanje specifičnih zvučnih efekata u muzičkoj produkciji. Da li ti je potrebna dodatna informacija ili kontekst?
Throw-off switch, često nazivan i „throw-off,“ je mehanizam koji se koristi na bubnjevima, posebno na snare bubnjevima, kako bi se aktivirao ili deaktivirao zvuk snare žica. Kada je žica uključena (aktivirana), zvuk bubnja je pun i „krckav,“ dok kada je isključena, zvuk postaje dublji i manje oštar.
Throw-off obično ima polugu ili dugme koje bubnjar može lako da koristi tokom sviranja, omogućavajući brzo prelazak između dva zvuka. Ovaj mehanizam je važan za dinamičnost izvođenja, jer bubnjar može prilagoditi ton prema potrebi tokom pesme ili izvođenja.
U Mix Music Company možete pronaći širok spektar doboša i prateće opreme koja će zadovoljiti potrebe svakog muzičara. Bilo da ste profesionalni bubnjar ili entuzijasta koji tek započinje svoju muzičku avanturu, naši proizvodi pružaju kvalitet, zvučnu preciznost i inspiraciju. Posetite nas i otkrijte savršene doboše koji će obogatiti vaš zvuk i unaprediti vašu kreativnost!