Slušalice
Slušalice
Zatvorene slušalice
Otvorene slušalice
Ostale slušalice
Pojačala za slušalice
Šta sve treba da znate o slušalicama
Tekst.
Otvorene i poluotvorene slušalice razlikuju se po dizajnu i zvučnoj izolaciji.
Otvorene slušalice imaju perforirane ili otvorene lepeze, što omogućava da zvuk izlazi iz njih, ali i da spoljni zvukovi ulaze. Ovaj dizajn često pruža prirodniji zvuk i širi zvučni spektar, ali smanjuje izolaciju, što može biti problem u bučnim okruženjima.
Poluotvorene slušalice kombinuju elemente otvorenih i zatvorenih slušalica. Imaju delimično otvoren dizajn, što omogućava malo izlaska zvuka, ali su ipak bolje u smanjenju spoljnog šuma nego potpuno otvorene slušalice. Ove slušalice često nude dobar balans između prirodnog zvuka i zvučne izolacije.
Zatvorene slušalice imaju potpuno zatvoren dizajn, što znači da su njihove lepeze neprobojne. Ovaj dizajn pruža nekoliko prednosti:
1. Zvučna izolacija: Zatvorene slušalice efikasno blokiraju spoljni zvuk, što ih čini odličnim za korišćenje u bučnim okruženjima.
2. Manje izlaznog zvuka: Ove slušalice ne emitiraju mnogo zvuka napolje, što ih čini pogodnim za korišćenje u javnim prostorima bez ometanja drugih.
3. Intenzivniji bas: Zatvoren dizajn često omogućava jači i bogatiji bas, što može biti privlačno za ljubitelje muzike i igara.
Međutim, neki korisnici smatraju da zatvorene slušalice mogu imati manje prirodan zvuk u poređenju s otvorenim ili poluotvorenim modelima. Na kraju, izbor zavisi od individualnih preferencija i načina korišćenja.
Slušalice se sastoje iz dva, međusobno povezana, identična elektronska sklopa od kojih je svaki predviđen za postavljanje na po jedno uvo. Namena slušalica jeste da pretvaraju električnu u akustičku energiju. Razlika u odnosu na zvučnike je ta što proizvode daleko manju akustičnu snagu i omogućavaju korisniku samostalno slušanje željenog audio sadržaja. Upotreba slušalica je jednostavna jer ne treba voditi računa o akustici prostora u kojem se koriste. Mogu biti bežične, a one koje se povezuju kablom obično imaju konektor dužine 6.35 mm ili standarniji 3.5 mm. Tri osnovne oblasti primene slušalica su komunikacije, audiometrija i reprodukcija zvuka
Faktor pretvaranja
Faktor pretvaranja, koji se još naziva reprodukcija ili odziv, predstavlja odnos pritiska koji stvaraju slušalice u odnosu na napon napajanja. Za razliku od zvučnika koji stvara zvučni pritisak u prostoru koji ga okružuje, slušalica stvara pritisak u maloj komori između membrane i bubne opne čovečjeg uha. Zato slušalica može da ima relativno malu membranu, a da pritisak koji stvara u komori dostigne nivo i preko 120 dB
Frekvencijska karakteristike
Frekvencijska karakteristika je promena odziva, data u decibelima (dB), u zavisnosti od frekvencije. Frekvencijska karakteristika kvalitetnih slušalica, pri dobrom naleganju, pokriva ceo opseg audio frekvencija, od 20Hz do 20.000Hz.
Efikasnost
Efikasnost slušalica je reda 90 dB pri ulaznoj električnoj snazi od 1 mW. Maksimalna ulazna snaga slušalice iznosi nekoliko stotina mW.
Osetljivost
Ovaj podatak pokazuje koliko glasno neke slušalice mogu reprodukovati zvuk, u odnosu na snagu izvora. Izražava se u decibelima, odnosno glasnoći u mili-vatima (mW) snage uređaja. Snaga prenosnih uređaja kao što su telefon, mp3 plejer i drugi, je reda 10 mW, pa će dobro raditi svaka slušalica osetljivosti veće od 90 dB i otpornosti manje od 64 ohm-a
Impedansa – otpor
Slušalice niskog otpora ili impedanse će uvek biti glasnije na uređajima niske voltaže, poput mp3 plejera i mobilnih telefona, pa zbog toga većina slušalica namenjenih za slušanje muzičkih sadržaja u pokretu ima otpor u najvećem broju slučajeva od 16 do 32 ohm-a, pa čak i do 64 ohm-a, što je karakteristično za slušalice namenjene za mešovitu upotrebu. Važno je naglasiti da otpor nije faktor koji određuje kvalitet slušalica, već jednostavno određuje za koji tip audio uređaja su one namenjene.