Sire Marcus Miller

Wakertone

Paketi bas gitara

Ostale bas gitare

Bas gitare

Ibanez

Sire Marcus Miller

Wakertone

Vaker

Paketi bas gitara

Ostale bas gitare

Šta sve treba da znate o bas gitarama

Postoje dve osnovne vrste električnih gitara koje naravno možete naći u Mix muzičkim prodavnicama – Solidbody odnosno gitare od punog drveta bez unutrašnje šupljine i Hollow Body modeli koji imaju otvore I šuplje telo. Naravno, veću popularnost imaju jednostavne Solidbody gitare tj električne gitare od punog drveta ali zbog specifičnog rezonovanja kao I samog nastanka postoje I Hollow body gitare sa šupljim telom I prorezima. Između te dve osnovne podele postoje I mnoge podkategorije koje su rezultat evolucije I eksperimentisanja graditelja gitara. Iskustvo koje nam daju Mix muzičke prodavnice nam govori da su najpoznatije električne gitare od punog drveta sledeći modeli:

STRAT

Stratokaster (Stratocaster) oblik je svakako najprepoznatljiviji, ali takođe I najkopiraniji dizajn električnih gitara. Nastao je 1954 godine i od tada je izradjen u nekoliko verzija, međutim, osnovni model sa tri singla magneta je i dan danas aktuelan. Dizajn je revolucionaran zbog – jednostavnosti proizvodnje. Pošto se koristila samo jedna vrsta drveta za telo, kao i za vrat, troškovi proizvodnje su bili mnogo manji od konkurenata LP i SG modela. Nije tajna da je dizajn inspirisan američkim automobilima koji i dan danas imaju kultni status u svetu dizajna. U originalnoj formi, strat je ponuđen na tržištu u sanburst boji sa telom od jasena , vratom od javora sa 21 pragom i belom maskom. Šezdesetih godina, kupci su imali mogućnost uz 5$ izabrati boju koju hoće. Buddy Holly nije samo svojim melodičnim rock’n’roll pesmama I specifi;nim kantri pevanjem impresirao tinejdžere pedesetih, nego i svojom Fender Stratokaster gitarom, poznatom kao strat. Ona nije bila prva električna gitara, ali je bila nova i izgledala je sasvim drugačije od pređašnjih „elektro akustičnih“ modela koji su se koristili u džez orkestria. Sledećih decenija gitaristi i bendovi kao što su Džef Bek, Džimi Hendriks, Iron Maiden pa čak i Ingwie Malmsteen, Blink 182 dokazali da je ovaj model pogodan za širok spektar stilova sviranja.

TELE

Telekaster gitare imaju kristalno čist ton i jednostavan dizajn. Singl magneti omogućavaju takav zvuk. Naravno, evolucija ovog oblika je doprinela da danas postoje telekasteri i  sa hambakerima.

SINGLE CUT

Baš kao i fenderov Stratokaster, Gibson Les električna solidbody gitara iz pedesetih godina je svakako izdržao ispit vremena. Ime je dobila po čoveku koji ju je osmislio. Iako je razvijena pre Strata i ima , kako proizvođač tvrdi „ neobičan  ton“ – Les Paul gitara dolazi na veliku scenu tek kasnih šezdesetih godina kada je njen dubok i pun zvuk bio idealan za blues-rock gitariste kao što su Erik Klepton i Džimi Pejdž. Time počinje fantastičan interes za Les paul dizajn i neki primerci iz pedesetih godina imaju neprocenjivu vrednost. Kasnije, brendovi kao što su Ibanez, ESP su poboljšali ovaj „retro“ model koji su doprineli da i novije „metalizirane“ generacije zavole ovakvu fantastičnu električnu gitaru. Kad smo već kod modernih oblika, zbog manje potražnje za retro modelima osamdesetih, brendovi kao što su Hamer, Jackson, Ibanez, Charvel i drugi doprineli su davanju „sveže krvi“ tradicionalnim modelima sa tanjim vratovima, trupom pa čak i inovativnim patentima. Neki brendovi poput Stainberga nemaju čak ni glavu gitare, već su čivije smeštene u bridžu.

DOUBLE CUT

Lakša i minimalističnija Gibsonasta gitara .

MODERAN STRAT

Kraj sedamdesetih i ostamdesete su sinonim za nove brendove u svetu gitara koji su doprineli evoluciji klasičnih modela. Rođeni su novi oblici, među kojima je i moderan strat.

HOLLOW I SEMI HOLLOW

Džez scena gotovo da se ne može zammisliti bez Hollow body gitara. Oni su kao što smo pomenuli. Glavna karakteristika ovih modela je u tome što imaju šuplje telo koje daje specifično rezonovanje. Samim tim magneti „hvataju“  čist mek ton koji je idealan za. Gibson, Epiphone, Ibanez i DiAngelico proizvođači su lideri u ovom segmentu ali čak i Fender ima svoje modele koji su do duše manje popularniji od gitara punog drveta. Za one koji vole šuplje gitare ali takođe ne mogu bez distorzije, semi hollow je idealan izbor. Tanje šuplje telo omogućava da se prvobitno džez gitare koriste i u blues ili tvrđim žanrovima roka. Iako je BB King doneo ovaj oblik električnih gitara na veliku scenu, danas su ove gitare takođe i u rukama mnogih alternativnih bendova pa čak i onih malo tvrđih. Dave Gohl iz Foo Fightersa je odličan primer.

Ibanez bas gitare su poznate po svom modernom dizajnu i širokom spektru tonova. Često ih koriste muzičari različitih žanrova zbog njihove pristupačne cene i kvalitetne izrade. Njihovi modeli obično nude udoban vrat i odličnu ergonomiju, što ih čini popularnim izborom među basistima svih nivoa.
Marcus Miller bas gitare su specijalno dizajnirane u saradnji s poznatim basistom Marcusom Millerom. Ove gitare su poznate po svom karakterističnom tonu i lakoći sviranja. Često imaju aktivne električne sisteme, što omogućava veće mogućnosti prilagođavanja zvuka. Idealne su za jazz, funk i R&B, ali su dovoljno svestrane za različite stilove.
Fender bas gitare, kao što su Precision i Jazz bas, su legendarne u svetu muzike. Poznate su po svom klasičnom dizajnu, robusnosti i kvalitetnom tonu. Ove gitare su odigrale ključnu ulogu u razvoju rock, jazz i blues muzike. Fender basovi nude širok spektar tonova i veoma su cenjeni zbog svoje izdržljivosti i sposobnosti da se prilagode različitim muzičkim stilovima.

SR dizajn Ibanez bas gitara karakteriše tanak i udoban vrat, što olakšava sviranje. Ove gitare često imaju modernu estetiku, sa raznovrsnim završnim obradama i materijalima. Aktivni električni sistemi omogućavaju širok spektar tonova, što ih čini popularnim među različitim muzičkim žanrovima.
Talman bas gitare kombinuju retro estetiku sa modernim funkcijama. Ovaj model ima klasičan izgled inspirisan gitarama iz 60-ih, ali uključuje savremene tehnologije, kao što su aktivni i pasivni tonovi. Talman basovi nude jedinstven zvuk i stil, privlačeći muzičare koji žele da se istaknu.
Jazz bas Fender dizajn je poznat po svom širokom, udobnom vratu i dva single-coil mikrofona koji omogućavaju bogate i složene tonove. Ovaj dizajn je vrlo svestran, idealan za jazz, funk i rock muziku. Estetika Jazz basa, sa njegovim elegantnim linijama i različitim završnim obradama, čini ga popularnim izborom među mnogim basistima.
Precision bas dizajn odlikuje se robusnom konstrukcijom i jednim split-coil mikrofonom, što daje moćan i pun zvuk. Ovaj model je jedan od najuticajnijih u istoriji muzike i često se koristi u rock, pop i blues žanrovima. Precizni tonovi i jednostavna kontrola čine ga omiljenim među basistima koji traže pouzdanu i snažnu opciju.

Ibanez nudi nekoliko serija bas gitara, svaka sa svojim karakteristikama i namenom. Evo kratkog pregleda:
SR (Soundgear): Ova serija je poznata po svom tankom i udobnom vratu, kao i modernom dizajnu. SR basovi su svestrani, sa aktivnim električnim sistemima i različitim konfiguracijama mikrofona, idealni za različite muzičke stilove.
GSR (Gio Soundgear): GSR serija je pristupačnija verzija SR basova, namenjena početnicima i amaterima. Iako su cenovno povoljniji, zadržavaju kvalitet i ergonomiju koje Ibanez nudi.
BTB (Bari-Tone Bass): Ova serija nudi širi vrat i veći ton, sa aktivnim mikrofonskim sistemima koji pružaju bogate zvukove. BTB basovi su pogodni za muzičare koji traže dodatnu dubinu i kompleksnost u tonu.
ATK (All-Tone Bass Kit): ATK modeli imaju jedinstven dizajn sa masivnim telom i snažnim mikrofonom. Ova serija je poznata po moćnom zvuku, što je čini pogodnom za rock i funk.
EHB (Ergonomic Headless Bass): Ova serija se ističe modernim, bežičnim dizajnom bez glave, što olakšava sviranje i transport. EHB basovi su svestrani i pogodna su opcija za muzičare koji žele inovativne karakteristike.
RB (Roadstar Bass): RB serija nudi klasičan izgled s modernim tonovima. Ovi modeli su pogodni za različite stilove i često su cenjeni zbog svoje izdržljivosti.
Svaka od ovih serija ima svoj jedinstveni karakter i cilja različite tipove muzičara, od početnika do profesionalaca.

Tipične bas gitare imaju četiri žica. .

Ibanez akustične bas gitare poznate su po svom punom i bogatom zvuku. One često koriste specijalno dizajnirane zvučne kutije koje omogućavaju dublje tonove, a njihov oblik i materijali doprinose jasnoći i resonanci.
Glavne karakteristike ozvuka Ibanez akustičnih bas gitara uključuju:
Duboki tonovi: Zbog veće veličine tela, akustične bas gitare pružaju snažne i duboke tonove, idealne za praćenje i akompanjament.
Balansiran zvuk: Ibanez modeli su dizajnirani da imaju dobar balans između bas frekvencija i viših tonova, što omogućava jasnu i puni zvuk.
Pristupačnost: Njihov ton je prilagođen različitim muzičkim žanrovima, od folka do rocka, što ih čini svestranim izborom.
Povezivanje: Mnogi modeli dolaze sa ugrađenim mikrofonskim sistemima, što omogućava lako povezivanje sa pojačalima ili PA sistemima, zadržavajući prirodan zvuk.

Na bas gitarama postoje različite kombinacije magneta (mikrofona), koje utiču na ton i karakter zvuka. Evo nekoliko najčešćih tipova:
Single-Coil: Ovi mikrofoni pružaju oštar, jasan ton sa dobrim definicijom. Međutim, mogu biti podložni šumu i interferenciji. Često se koriste na Fender Jazz basovima.
Split-Coil: Ova konfiguracija se sastoji od dva magneta koji su spojeni, ali su odvojeni u fizičkom smislu. Ova kombinacija smanjuje šum i daje puniji zvuk. Često se koristi na Fender Precision basovima.
Humbucker: Ovi mikrofoni su dizajnirani da smanje šum i pružaju bogatiji, dublji ton. Imaju dva single-coil magneta postavljena paralelno. Često se koriste na Ibanez ATK i BTB modelima.
Active mikrofoni: Ovi mikrofoni koriste baterije za pojačavanje signala i pružaju veće mogućnosti prilagođavanja tona. Ove konfiguracije često se nalaze na modernim bas gitarama kao što su Ibanez SR modeli.
P/J konfiguracija: Ova kombinacija kombinuje Precision (split-coil) i Jazz (single-coil) mikrofoni, što omogućava fleksibilnost u tonovima i širem spektru zvuka.
Svaka od ovih kombinacija nudi jedinstven karakter tonova i može se prilagoditi različitim muzičkim stilovima, čineći bas gitaru vrlo svestranim instrumentom.

Izrada bas gitara zahteva pažljiv odabir materijala, koji utiče na ton, težinu i opštu izdržljivost instrumenta. Evo najpopularnijih materijala koji se koriste:
Telo
1. Alder: Čest materijal zbog svoje uravnotežene tonalne karakteristike i srednje težine. Pruža dobar zvuk za različite žanrove.
2. Ash: Ima svetliji ton s izraženijim srednjim i visokim frekvencijama. Koristi se za jazz basove, posebno zbog svoje rezonance.
3. Mahagoni: Teži materijal koji daje bogate, tople tonove s dobrim bas frekvencijama. Često se koristi na luksuznijim modelima.
4. Basswood: Lagan materijal sa dobrim tonovima, često se koristi na pristupačnijim instrumentima.
Vrat
1. Maple: Čest izbor za vratove zbog svoje čvrstoće i sposobnosti da pruži jasan zvuk. Često se koristi na jazz i rock basovima.
2. Mahagoni: Takođe se koristi za vratove, pruža topliji ton i dobru izdržljivost.
3. Rosewood: Često se koristi za fingerboard (prst) zbog svoje glatke površine i toplog zvuka.
Ojačanja
1. Carbon fiber: Koristi se za ojačanje vratova, pruža dodatnu stabilnost i otpornost na promene temperature i vlažnosti.
2. Truss rod: Metalni element koji se koristi za podešavanje krivine vrata, obično od čelika ili aluminijuma.
Zvučnici i elektrika
1. Mikrofoni: Različiti tipovi magneta (single-coil, humbucker) koriste različite materijale i dizajne koji utiču na ton.
2. Plastični i metalni delovi: Korišćeni za različite komponente, uključujući kontrolne plate, mostove i mehanizme.
Svaki od ovih materijala doprinosi jedinstvenim karakteristikama zvuka i osećaju instrumenta, a izbor zavisi od preferencija muzičara i stila sviranja.

Finiši tela i vrata bas gitara igraju ključnu ulogu u estetici, zaštiti i zvuku instrumenta. Evo najčešćih tipova finiša:
Finiši tela
1. Lak (Gloss): Ovaj finiš daje visok sjaj i dubok izgled. Pruža dobru zaštitu od ogrebotina i vlage, ali može biti sklizak za sviranje.
2. Mat (Satin): Ovaj finiš ima manje sjaja i pruža prirodniji izgled. Otporniji je na otiske prstiju, ali može biti manje izdržljiv od sjajnog finiša.
3. Nitrocelulozni lak: Tradicionalni finiš koji omogućava drvetu da „diše“, često koristi za klasične instrumente. Pruža bogatu dubinu boje, ali može biti manje izdržljiv.
4. Poliuretan: Moderan finiš koji nudi dobru zaštitu i izdržljivost. Pruža sjaj i može se lako održavati, ali ne dopušta drvetu da „diše“ kao nitrocelulozni lak.
5. Ulje i vosak: Ovaj finiš naglašava prirodnu lepotu drva, daje mu mat izgled i može pružiti blagu zaštitu. Često se koristi na visoko kvalitetnim instrumentima.
Finiši vrata
1. Lak (Gloss): Kao i na telu, daje sjajnu površinu koja pruža dobru zaštitu. Međutim, može biti klizav za sviranje.
2. Mat (Satin): Ovaj finiš na vratu omogućava lakše pomeranje prstiju, jer je manje klizak i prijatniji za sviranje.
3. Ulje: Koristi se za obogaćivanje prirodne lepote drveta. Često se koristi na vratovima od rosewooda ili maple-a, pružajući prirodnu teksturu i osećaj.
4. Finiši bez laka: Neki basovi dolaze s nepremazanim vratovima, što omogućava maksimalnu prirodnu interakciju sa drvetom i ugodnije sviranje.
Izbor finiša zavisi od estetskih preferencija, načina sviranja i stila muzike, a svaki finiš donosi svoje prednosti i mane.

Pragovi na bas gitarama su ključni za sviranje i intonaciju. Evo kratkog pregleda njihovih karakteristika:
Materijali
1. Nikal: Čest materijal zbog svoje izdržljivosti i dostupnosti. Pruža dobar zvuk, ali može brže trošiti.
2. Nehrđajući čelik: Ovi pragovi su izdržljiviji i trajniji od nikla, a nude i jasniji ton. Mogu imati hladniji osećaj pri sviranju.
3. Bronza: Manje česta, ali može dodati topli ton. Obično se koristi na instrumentima visoke klase.
Oblik
1. Fret Size (Visina): Pragovi dolaze u različitim visinama, od „medium“ do „jumbo“. Viši pragovi omogućavaju lakše sviranje bendova.
2. Pragovi sa ravnom ili kružnom površinom: Ravni pragovi olakšavaju tehniku, dok kružni pružaju bolji osećaj prilikom sviranja.
Postavljanje
1. Lepak vs. Sloj: Pragovi se mogu lepljivati ili postavljati u utore. Prvi način može pružiti bolju stabilnost.
2. Intonacija: Kvalitetno postavljeni pragovi osiguravaju tačnu intonaciju i olakšavaju sviranje.
Pragovi su važan deo dizajna bas gitara i mogu značajno uticati na osećaj, zvuk i performanse instrumenta.

 

Bas gitare su instrumenti koji sviraju duboke tonove i igraju ključnu ulogu u muzičkim ansamblima, pružajući ritmičku i harmonsku podršku. Obično imaju četiri, pet ili više žica, a najčešći modeli sviraju na žicama E, A, D i G.
Dizajn bas gitara varira, uključujući akustične i električne modele, koji često imaju različite kombinacije mikrofona poput single-coil i humbucker. Zvuk može značajno zavisiti od materijala i konstrukcije instrumenta, a mnogi električni basovi nude aktivne električne sisteme za prilagođavanje tona.
Ovaj instrument se koristi u raznim muzičkim žanrovima, uključujući rock, jazz, funk i blues, čime doprinosi bogatstvu i dubini zvuka. Bas gitara je stoga esencijalna za većinu muzike, jer pomaže u povezivanju ritma i melodije.

Scroll to Top